niedziela, 14 grudnia 2014

Kominek to wyjątkowy element każdego domu, dlatego warto zastanowić się w jakim umiejscowieniu będzie spełniał swoją rolę najlepiej. W większości domów kominek projektowany jest w centralnym miejscu. Takie kryterium spełnia najczęściej salon w którym skupia się życie domowe. Kominek w salonie doskonale komponuje się fotelami, kanapami oraz sofami. Zbudowany w takim miejscu tworzy odpowiednią atmosferę do wypoczynku po ciężkim dniu pracy, szczególnie w zimowe wieczory. Poniżej prezentujemy możliwe warianty dla optymalnego ustawienia kominka w salonie.
W trakcie wybierania miejsca dla kominka w salonie należy pamiętać o kilku ważnych zagadnieniach:
  1. Kominek powinien być ustawiony w minimalnej odległości wynoszącej ok. 90 cm od wszelkich sprzętów radiofonicznych
  2. Kominek w salonie należy umiejscowić w takim miejscu, które umożliwia zminimalizowanie liczby zgięć przewodu dymowego
  3. Wszelkie przewody instalacji gazowej i elektrycznej muszą się znajdować w bezpiecznej odległości od kominka
  4. Podłoga w salonie musi być odpowiednio mocna, ponieważ kominek może ważyć nawet 450-600 kg


Kominek na środku ściany
Kominki bardzo dobrze prezentują się na dłuższej ścianie w przypadku salonów o kształcie prostokątnym. Główną zaletą takiego ustawienia jest dobra widoczność paleniska ze wszystkich miejsc z pomieszczenia. Ważnym aspektem jest możliwość podziwiania kominka zaraz po wejściu do salonu.
Aneks kominkowy w salonie
Salon z aneksem kominkowym jest ciekawym rozwiązaniem, pod warunkiem, że jego przestrzeń nie jest przechodnia. Takie rozwiązanie umożliwia pełnienie ważnej roli przez kominek nawet, jeśli nie jest usytuowany w centralnym miejscu salonu.
Ściana ze schodami a obok kominek
Schody z kominkiem są bardzo interesującym połączeniem ze względu na fakt, że oba elementy są dosyć efektowne. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy miejsce dokoła kominka nie jest przechodnie. Ścianka kominkowa może również w ciekawy sposób oddzielać parter od piętra.
Kominek przy zewnętrznej ścianie
Zaletą tego rozwiązania jest możliwość połączenia kominka z drugim znajdującym się na tarasie. Przewody muszą być oddzielne dla każdego, ale ściana kominkowa może być jedna.
Kominek w salonie będzie satysfakcjonował właściciela pod warunkiem jego odpowiedniego komponowania pod względem stylistycznym z resztą wnętrza.
Bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią przede wszystkim wygodę użytkowania są kominki wolnostojące (tzw. kozy). Tego typu kominki pasują prawie do każdego salonu i nie wymagają obudowy.

1 komentarz:

  1. Bardzo mi się podoba, szczególnie ten klimat związany z kominkiem. Zastanawiam się, czy podobnie urządzić swój salon. Oczywiście ja się zupełnie nie znam na kwestiach technicznych i praktycznych dlatego najlepiej będzie wesprzeć się pomocą architekta https://projektowanie-wnetrz-online.pl/aranzacje/salon .

    OdpowiedzUsuń