niedziela, 14 grudnia 2014

Kominek otwarty czy zamknięty?

Kominek otwarty czy zamknięty?

Kominek otwarty, czyli taki całkowicie tradycyjny, w starym stylu, jest naprawdę pełen uroku, ale nasze współczesne wymagania użytkowe idą dużo dalej. Dlatego dziś prawdopodobnie znaczna większość decyduje się na wybór kominka zamkniętego, który nie pozwala, by większość wytworzonego ciepła uchodziła – dosłownie – z dymem. Jednak wciąż nie brak osób, którzy przedkładają magię ognia nad praktyczność i budują kominki jak dawniej bywało. Zróbmy więc w miarę precyzyjne zestawienie plusów i minusów każdego z wymienionych rodzajów.
Kominek otwartyKominek zamknięty
Lokalizacja
Najlepszym miejscem jest ściana naprzeciw okna lub drzwi. 
Ważne jest jak najbliższe położenie komina, aby w przewodach kominowych było mało zagięć.
Na taki, w dużej mierze dekoracyjny, kominek, jego położenie powinno być w miejscu, skąd będzie go dobrze widać oraz skąd optymalnie ogrzeje obecnych w pomieszczeniu.
Zasady są analogiczne, jak przy kominku otwartym. 
Łatwiej jednak jest je umieścić w centralnym punkcie pomieszczenia i mieć nań widok niemal z każdej strony.


Budowa
Poprawna i zgodna z zasadami budowa otwartego paleniska jest niezwykle istotna tak dla poprawnego funkcjonowania, jak przede wszystkim dla bezpieczeństwa użytkowników i mieszkańców danego domu. 
Dlatego jego budowę i montaż urządzenia najlepiej jest powierzyć doświadczonym fachowcom.
Kominki otwarte są bardzo ciężkie i wymagają dodatkowych zabezpieczeń w postaci fundamentów lub stropów. Także bezpośrednie otoczenie paleniska wymaga zabezpieczenia, kamieniem lub płytami odpornymi na ogień oraz specjalnymi ekranami lub parawanami.
Instalacja kominka zamkniętego też powinna być wykonywana przez profesjonalne ekipy. Tym bardziej, jeśli zamierzamy połączyć kominek z c.o. lub DGP (system Dystrybucji Gorącego Powietrza). 
Bardzo ważna jest tu odpowiednia konserwacja i regularna kontrola działania poszczególnych elementów.
Źródło ciepła
Nadaje się jedynie do okazjonalnego wykorzystywania. Ogrzewa jedynie najbliższe swoje otoczenie i to tylko wykorzystując najwyżej 15% swojego ciepła. Zdecydowana większość energii ulatnia się w tym przypadku bezproduktywnie przez komin.Doskonałe dodatkowe źródło ciepła dla domu. Dzięki wykorzystaniu wkładów kominkowych, a często również połączenia z c.o. lub systemem DGP, zdecydowana większość powstałego ciepła (ponad 80%)  jest wykorzystywania do ogrzania danego pomieszczenia, jak i tych, które są podłączone systemem.
Metoda ogrzewania
Tu jedynym sposobem ogrzewania jest promieniowanie ciepła z palącego się ognia. Kiedy ten wygasa, temperatura w najbliższym otoczeniu zdecydowanie spada. 

Co prawda źródło ciepła jest tu takie samo, ale jego wykorzystanie jest znacznie bardziej racjonalne. Zimne powietrze przepływają między wkładem kominkowym a elementami obudowy kominka ogrzewa się i ciepłe unosi konwekcyjnie ku górnej części okapu. Tam natomiast znajdują się wyloty ciepłego powietrza. Takie ogrzane powietrze można stąd rozprowadzać do innych pomieszczeń.
Przepływ powietrza
Ten typ kominka potrzebuje bardzo dużo tlenu, więc zużywa mnóstwo powietrza. Wysysa z pomieszczenia znacznie więcej powietrza, niż wynosi jego kubatura. Dziś, przy dużo lepszej szczelności domów, niż dawniej, może być z tym spory problem. Często powoduje to silne podciśnienie i cofanie się dymu do pomieszczenia.Do prawidłowego spalania potrzebuje znacznie mniej powietrza. Nowoczesne wkłady i kasety kominkowe często są wyposażone w specjalne wloty powietrza do paleniska, co znacznie usprawnia proces ogrzewania. 

Wpływ na pracę kominka
Mamy tu bardzo ograniczone możliwości, co sterowania natężeniem palenia i oddawanego ciepła. Jedynym elementem, jaki pozwala na minimalną regulację jest szyber w kominie, który można otwierać i zamykać.Dość precyzyjna możliwość sterowania pracą kominka. Z przodu wkładów znajdują się regulatory dopływu powietrza, które wpływają na prędkość i natężenie spalania. Szyber natomiast znajduje się w górnej części wkładów lub kaset i one także pozwala na kontrolę wydajności ogrzewania danego kominka.
Paliwo
Palimy oczywiście drewnem, najlepiej z drzew liściastych, bo zawierają mniej żywicy, która zanieczyszcza kominek. 
Dobrze jest, jeśli drewno zostało wysezonowane (wysuszone), by wilgoć w nim nie przekraczała 15%.  Zużycie drewna w tego typu kominkach jest bardzo duże. Aby uzyskać 10 kWh energii cieplnej, trzeba spalić 10 do 20 kg drewna.
Palimy takim samym drewnem, jak w kominkach otwartych i na tych samych zasadach. 
Jednak zużycie jego jest dużo mniejsze. Do uzyskania 10 kWh energii cieplnej wystarczy spalenie około 3,5kg.
Wkłady i kasety kominkowe pozwalają też często na palenie brykietem z węgla brunatnego, a czasem nawet węglem kamiennym.
Bezpieczeństwo użytkowania
Potrzebna jest duża doza ostrożności. Żywy ogień czasem bardzo trudno okiełznać. Dlatego podłoga wokół kominka powinna być z materiałów odpornych na ogień lub zabezpieczona specjalnymi blachami. Dodatkową ochroną są ekrany i parawany zabezpieczające przed iskrami i wypadającymi szczapami. 
W bezpośredniej bliskości otwartego kominka nie powinno być łatwopalnych mebli, zasłon i dekoracji.
 
Są to bardzo bezpieczne kominki. Wymagają jedynie prawidłowego montażu oraz regularnej kontroli ich poprawnego działania.

O tym, który kominek warto wybrać w konkretnej sytuacji, muszą Państwo zadecydować samodzielnie. Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie cech obu wariantów pomoże w podjęciu ostatecznej decyzji.

1 komentarz:

  1. Co kto lubi chociaż teraz można dokupić drzwiczki do kominka otwartego bez najmniejszego problemu jeśli jednak po zakupie uzna się że lepiej jak kominek będzie zamknięty. Jeśli są dzieci to bym się nie zastanawiała tylko brała zamknięty. Może się nie oparzą ale jak coś wrzucą do ognia? Trzeba myśleć nieco szerzej dlatego.

    OdpowiedzUsuń