poniedziałek, 15 grudnia 2014

Montaż kominka

Budowę i montaż kominka najlepiej jest powierzyć doświadczonym fachowcom, którzy zagwarantują jego trwałość i poprawne działanie przez wiele lat. Jednak dobrze jest mieć pewną orientację co do zasad montażu, gdyż z nimi związane ściśle funkcjonowanie kominka. Jeśli dysponujemy taką podstawową wiedzą, będziemy lepiej umieli obsługiwać go i efektywnie wykorzystywać.
Miejsce na kominek
Najlepszą lokalizacją kominka jest miejsce na ścianie lub rogu naprzeciwko okna lub drzwi, które również powinny być jak najbardziej
oddalone od niego. W ten sposób palenie się ognia nie jest zakłócane przez przeciągi, które przyczyniają się do nadmiernego dymienia i słabszego ogrzewania. Kominek musi być podłączony do komina, więc powinien również być jak najbliżej niego, aby przewód dymowy nie miał zbyt wielu zagięć. Kominki z reguły są bardzo ciężkie, dlatego fundamenty lub stropy, na którym mają stanąć powinny mieć wystarczającą wytrzymałość. Czasem trzeba je dodatkowo zabezpieczyć.
Ze względu na to, że w danym pomieszczeniu stają się one miejscem centralnym, a więc skupiającym uwagę obecnych, dobrze jest zadbać zarówno o  wygląd kominka, jak i jego tło. To ostatnie, nie powinno stanowić dla niego konkurencji, ale raczej wydobywać urok kominka i pomagać w skoncentrowaniu się na nim. Dlatego warto, aby ściana lub ściany (w przypadkukominków narożnych) miały spokojne płaszczyzny i stonowaną kolorystykę.
Zasady instalacji kominka
Instalacja kominka musi być wykonana przez wykwalifikowaną osobę, która ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie. A oto najważniejsze etapy montowania kominka:
  • Montaż wkładu – przygotowanie otworu w kominie,
– przy wariancie z podłączeniem do systemu DGP (Dystrybucji Gorącego Powietrza) trzeba również przygotować otwory na rury rozporo wadzące ciepłe powietrze.
  • Ustawienie podstawy obudowy kominka – wyłożenie ściany za wkładem warstwą izolacji (ognioodporną wełną mineralną z ekranem aluminiowym),
– przymocowanie jej do ściany oraz elementów obudowy.
  • Montowanie innych elementów obudowy – łączenie fragmentów obudowy w odpowiedniej kolejności za pomocą właściwego żaroodpornego spoiwa.
  • Instalowanie rury łączącej wkład z przewodem kominowym (i opcjonalnie rurami rozprowadzającymi ciepłe powietrze do innych pomieszczeń).
  • Zamocowanie dekoracyjnej belki.
  • Montaż okapu nad kominkiem.
  • Zamknięcie okapu ścianką frontową.
Przed pierwszym użyciem
Po właściwym zamontowaniu kominka, nie można w nim rozpalać jeszcze przez około dwa tygodnie. Ten czas jest potrzebny na dokładne wyschnięcie wszelkich zastosowanych w nim łączeń. Kiedy nadejdzie moment jego inauguracji, najpierw należy wykonać kilka czynności sprawdzających:
– czy przejścia odprowadzające dym nie zostały zatkane,
– czy szczelność obiegu spalin jest we właściwej kondycji,
– czy ruchome części znajdują się na właściwych miejscach,
– czy szkło zabezpieczające nie zostało uszkodzone,
– czy drzwiczki zamykają się prawidłowo.
Zagwarantowanie bezpiecznego użytkowania
Nawet najpoprawniej zamontowany kominek musi być co jakiś czas kontrolowany co do poprawnego działania. Do rzeczy, nad którymi należy czuwać należą:
– Szyber – regularne sprawdzanie, czy ta przegroda w kominie nie uległa zapchaniu. Jeśli szyber jest zamknięty albo zatkany, dym wraca do wnętrza. Ważne jest, aby czasem go przeczyścić, gdyż zanieczyszczenie powoduje mniejszą lub większą utratę ciepła.
– Palenisko – powinno być sprzątane z popiołu przed każdym kolejnym rozpaleniem.
– Szczelność przewodu kominowego – bardzo, bardzo ważna sprawa! Każda jego nieszczelność zagraża zatruciem domowników tlenkiem węgla (zaczadzeniem).
– Kominiarz – koniecznie, ale to koniecznie, raz do roku zaproś go na kontrolę i ewentualne udrożnienie komina.
Pamiętajmy, że kominki mają mnóstwo uroku i są bardzo dekoracyjne, ale istotne są również funkcje, jakie pełnią, a tym należy zapewnić 100 % poprawności i bezpieczeństwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz