wtorek, 11 lutego 2014

Błędy których nie warto popełniać, rady które warto zastosować :)

Z forum muratora- wybór - cytaty


To taki mój notatnik przedbudowlany:) Co jest dobre, a czego sie wystrzegać
"-przy wykończeniówce robić wszystko od A doZ bo potem przez chwilę przeszkadza, chwilę się pamięta a potem już tak zostaje ( jak np. nie wszędzie poprzyklejane listwy ) bo w domu zawsze jest coś ważniejszego do zrobienia" 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?3337-Co-byś-zmienił(a)-budując-jeszcze-raz/page43
-W okresach przejściowych z wewnątrz komina (mam kocioł na pelety) spływają skropliny. Nie zrobiłem odpływu do kanalizacji więc od czasu do czasu muszę opróżniać miseczkę która stoi przy kominie w garażu.






Pisuar w domu??


-ODKURZACZ CENTRALNY W DOMU (SZUFELKA W KUCHNI, KOTŁOWNI I WIATROŁAPIE)


Panele drewniane-kupiliśmy niedrogie panele dębowe z Dolnośląskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego i po pięciu latach nadal są ładne. Nie wiem czy oni teraz produkują na Polskę i pod jaką nazwą


- no i najważniejsze zostawićTROCHĘ kasy na wykończenie przed domem (bo potem b. boli gdy w środku jest w miarę a na zewmnątrz wszystko stanęło)  

Jak coś mi jeszcze zacznie przeszkadzać to napisze ,grunt to nie poddac się gdy coś idzie żle  

- nigdy więcej jasnej terakoty ani gresu, tylko ciemne kolory z maziajami

- nigdy więcej okapu z tzw. wkładem węglowym, totalna porażka
- nigdy więcej jasnych szafek w kuchni, mozna się urobic bo ciagle są brudne
- nigdy więcej zwykłego kranu w kuchni bez wyciaganej rury
- koniecznie oddzielne pomieszczenie na garderobe, pralnio-prasowalnio- suszarnie
- nigdy więcej drewnianej podłogi w przedpokoju czy wiatrołapie
- nigdy więcej żaluzji, mozna zwariować przy ich czyszczeniu
- nigdy więcej kanap z jasnej skóry
- nigdy więcej ławy ze szklanym blatem

-o ile sie da - płytki podłogowe bez fugi, 

-a fuga na scianie w kuchni - obowiązkowo ciemno stalowa - tłuszcz wokół kuchenki jest nie do usuniecia, a więc w tym kolorze prawie nie widać , ze jest.
- bezwzglednie zachować w kuchni ciąg: lodówka, przerwa, zlewozmywak, DUŻA przerwa, kuchenka - w celu własnie operowania 2 - osób, inaczej wszyscy łażą sobie po nogach

Nasze dobre rozwiązania:

1. zsyp na brudną bieliznę z garderoby na górze bezpośrenio do pralni.
2. spiżarka 40 cm niżej poziomu podłogi w domu, umiejscowiona w przejściu do garażu pod schodami.
3. wnęka na prysznic w małej łazience z drzwiami "saloonowymi:

4. wnęka w wiatrołapie na szafę wnękową (niezastąpiona)
5. rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka (grawitacyjne) do pokojów dzieci (najcieplejsze pokoje w sezonie grzewczym) - dzięki umiejscowieniu pokojów dzieci bezpośrenio nad salonem patrz projekt
http://www.atrium.waw.pl/domy/10b.gif

 - w łazience po jednej umywalce, ale dużej




FUGI i płytki


Tylko pamiętaj o tym, że niktóre fugi barwią płytki zwłaszcza gres nieszkliwiony. Kupiłam do kotłowni jasne płytki gesowe nieszkliwione i ciemne fugi, niestety glazurnicy za późno zaczeli wycierać fugi i płytki na brzegach "troszkę" zmieniły kolor.

- fugi na podłodze popiel- nie bez i jak najmniejsze


Uważam że warto przewidzieć:
- rurki plastikowe w ścianach na kable do kolumn, DVD itp. - jesli ktoś nie ma i rezygnuje np. z zasłon, to naprawdę głupio wyglądają kable na podłodze. To, że się nie ma się takiego sprzętu, to nie znaczy, że się go za jakiś czas nie będzie miało (15 lat temu komputer był rzadkością)
- w kuchni KONIECZNIE schowana suszarka na naczynia, nawet wtedy gdy jest zmywarka  nie wszystko myje się w zmywarce, a ociekacz na blacie jest okropny - w domach są często kuchnie łączone z salonem
- warto poprowadzić w kuchni, tam gdzie ma być lodówka dodatkowe przyłącze wody i odprowadzenie ścieków. Na etapie robienia hydrauliki to są minimalne koszty, a może za parę lat będziecie mieli ochotę kupić lodówkę z dystrybutorem na wodę i kostkarką (- tanieją.) Takie przyłącze jeść nie woła, może się nigdy nie przydać, ale jeśli kiedyś musielibyście zrezygnować z zakupu takiej lodówki, bo trzeba by kuć podłogę i ściany to może warto zrobić...
- ja suszarnię 1m na 1,5 zrobiłam na poddaszu, na przedłużeniu łazienki.
- zrobiłam dodatkowe przyłącze wodne i elektryczne przy każdym sedesie . Znalazłam ofertę desek bidetowych tzn. łącząca w sobie funkcje bidetu deska sedesowa - to do niej jest to potrzebne. Zrezygnowałam z bidetu (żal mi miejsca), to może kiedyś zakupię sobie taką deskę - argumenty takie jak przy lodówce -.....

warto przewidziec i zbudowac okablowanie do sieci komputerowej+ telefonicznej z rozporwadzneim z jednego miejsca do wszytskich pomieszcen - na pewno sie przyda w przyszlosci i nie bedziemy musieli myslec jak tu przeprowadzic przewodow

nie wspomne o instalacji alarmowej, ktora jesli nawet nie montujemy od arzu warto przewody ulozyc wczeesniej i miec gotowe


NIE ZAPOMNIJMY OPISYWAC PRZEWODOW Z DWOCH STRON 



"domofon na korytarzu w przejsciu w polowie drogi miedzy oknem przy drzwiach wejsciowych i najblizszym oknem w kuchni-NIGDY WIECEJ-albo przy drzwiach, albo przy jakims oknie zebym widzial komu otwieram-no chyba ze w przyszlosci zmienie na wideobramofon
-w tej chwili przewaznie biegam jak opetany jak ktos dzwoni domofonem-najpierw zobaczyc do okna kto-potem odebrac domofon-nacisnac guzik. potwtem lece do drzwi otworzyc i okazuje sie ze i tak musze leciec do bramki otwierac kluczem bo zapomnialem, ze jak ostatnio wchodzilem do domu to zamknalem ja na zamek a nie tylko na domofonowego prztyczka-wiec krzycze4 z drzwi ze chwilka, lece po klucze do gory i wracam otworzyc bramke z kluczem

jeszcze troche i pojade na olimpiade "



ściemniacz światla np w hallu lub na schodach; można przykręcić do minimum i w takim stanie pozostawić dla osoby wracającej np nocą z imprezy.


Pomysły w okół domu

- studnia na deszczówkę, podlewam nią roslinki i widzę, że im sie to podoba, no i chyba bedzie taniej.
Jak widać zwykła studnia wody podskórnej na czas budowy ( na 10 kręgów =10 metrów) . 
Teraz po zakończeniu budowy cała woda opadowa z rynien odprowadzana jest właśnie do tej studni. Co prawda stnieje ryzyko przelania ( podczas ostatnich deszczów zostały jeszcze niewypełnione 2 kręgi ) ale korzyść niewątpliwa : woda nie rozlewa się po ogrodzie a po zainstalowaniu hydroforu jest darmowa woda do podlewania ogrodu. Pozdrawiam


A technicznie jak to jest zrobione? Wszystkie rynny wokol domu schodza sie i odplyw z nich zrobiony jest tylko w jednym miejscu ...prosto do studni?
Dokładnie tak z tym ,że są dwa odpływy rynien z obu stron budynku które się nie schodzą a wchodzą przez krąg betonowy do studni. Wszystko z odpowiednim spadem tak, że rury końcowe przy studni idą na głębokości 0,8 m pod ziemią. Nic się nie przelewa gdyż rury PCV które idą w ziemi mają fi 110.



- w garaż u płytki i spływ z odpływem- by można było atko ochlapać z soli;) lub by spokojnie odtajało


4. Słuchawka od domofonu przy oknie (dom) sprawdza się 

5. Kran na zewnątrz domu (a najlepiej dwa - do jednego podpięte zraszacze) to decyzja dobra.
6. Brama wjazdowa i drzwi od garażu na pilota to dobre rozwiązanie (podobnie jak przejście z garażu bezpośrednio do domu)
7. System alarmowy +monitoring w domu to podstawa (przestrzegam przed włamaniami przez okna PCV)
8. Głośniki w łazience - świetna sprawa  
9. Kabina prysznicowa murowana (brat ma z luksferów, "podłoga" wygląda mi na akryl - coś jak brodzik, ale płaskie) z prostymi uchylnymi drzwiami ze szkła.
10. "Kibelek" we wnęce, a przy kibelku oświetlenie i gazetnik  


Sprawy, które przemyślałabym jeszcze raz przed remontem:

1. Wanna z hydromasażem - dałam się skusić, a teraz widzę, że stosunek ceny do użyteczności wypada niekorzystnie. Korzystam z niej rzadko, trzeba utrzymywać w czystości te wszystkie dysze ... To był niepotrzebny kaprys.
2. Deska barlinecka - ładnie wygląda kiedy jest nowa ale niszczy się od byle czego. Mam ją od roku a jest już porysowana. Dziecko bawi się zabawkami (samochodziki, klocki itp.) na podłodze również w salonie a gościom nie rozdaję kapci, więc nie wróżę jej długiego żywota. 
Ale czy istnieje wogóle jakaś idealna podłoga? 
3. Jasne, jednolite kafle na podłodze w łazience - widać każdy pojedynczy paproch i włosy (zwłaszcza ciemne),
4. Drzwi wewnętrzne z jasnego drewna bukowego - ponieważ są gładkie, mają delikatne usłojenie i jednolitą barwę, zaznaczają się na nich ślady naszych łapek. Nie na wszystkich drzwiach jest to widoczne, ale na tych, po których "ślizga" się światło wygląda to nieciekawie. 
5. Drzwi szafy w 100% lustrzane - syzyfowa robota ze ścieraniem łapek.


Polecam: 
- podłogówkę (hol, kuchnia, wc) - gdybym miała więcej terakoty - zrobiłabym wszędzie (no może poza sypialniami)
- grzejnik kanałowy - u mnie przy dużym oknie
- kominek w szybą unoszoną do góry










4 komentarze:

  1. Warto jest również zamontować gniazda głośnikowe https://interblue.pl/gniazda-glosnikowe,c,77 gdyż nie wiem kiedy nam się przydadzą. Lepiej to zrobić podczas budowy lub remontu, aniżeli później martwić się co robić.

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę powiedzieć, że również instalacje fotowoltaiczne są także fajnym rozwiązaniem. Osobiście bardzo chętnie również o tym czytam. Całkiem niedawno fajnie wspomniano o tym w http://portalautomatyki.pl/inne/1201780-zalety-wady-fotowoltaika i ja również uważam tak samo. Jakby nie było chodzi o to, iż instalacje fotowoltaiczne się rozwijają.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja jeszcze do tego dodałabym na pewno, że warto jest stosować różnego rodzaju najazdy. Czytałam o nich na stronie https://powerrubber.com/najazdy-wynajem-zabezpiecz-kable-i-przewody/ i jak najbardziej jest to bardzo ciekawe rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń